начало   контакти
vardar@art.bg


Исторически архив
Документи
Македония
Малко смех
М У З И К А
Новини
История на изкуството: http://classica.art.bg/
ПОЕЗИЯ
Фотогалерия
литература
Книжарница "История" предлага
Религия: Православно християнство
Религия: Католицизъм
Религия: Протестанство
I Българска държава
II Българска държава
III Българска държава
Списание "Исторически архив"
Изкуство и култура
Здраве и спорт

всички теми »


И Гръцките блогъри защитават Спаска Митрова

дата: 04 Август 2009 г. , автор: Сдружение на Гръцките блогъри

Гръцките блогъри допринесоха за освобождаването на В.Глигорович и осъждат политиката на Скопие спрямо българите в Републиката , визирайки случая Спаска Митрова...

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=51795

Васил Глигоров е повторно на слобода благодарение на грчката експедиција што го посети Скопје
Вака грчките блогери го протолкуваа враќањето дома на својот контроверзен колега. По шпекулациите дека е во затворот во Тетово, грчките блог страници денеска објавија дека Глигоров повторно се наоѓал во психијатриската болница во „Бардовци“.
“По Васил Глигоров, следува Спаска Митрова, случај кој не потсетува дека актуелната влада на Скопје тешко ќе ги напушти познатите фашистички пракси“ – вака грчките блогери го коментираат случајот со 23 годишната девојка од Гевгелија. Митрова, на 29 јули годинава најпрво била приведена а потоа пренесена во затворот “Идризово“. Како причина се наведува непочитувањето на одлука од социјалната служба. Според една варијанта на приказната Митрова, не му дозволила на својот поранешен сопруг да ја види 2 годишната ќерка. Адвокатот на гевгеличанката и член на Радко во соопштението до здружението со друга варијанта .

- Од социјалните грижи усно и кажале дека нема да и дозволат сопственото дете да го воспитува во бугарски дух и имаат намера да и го земат. И се бара од неа, во таа усна наредба, да ја наречеме, барање, да го исполнува. И за се што е судена и осудена, таа никакво решение нема од социјалните служби, вели Владимир Панков – претседател на здружение “Радко“.

Митрова е член на здружението на Бугарите во Македонија и се декларира како Бугарка. Токму тоа грчките блогери и членовите на “Радко“ сметаат дека е главната причина за нејзиното приведување. Грците одат до таму што овој случај го споредија со случајот со македонскиот блогер со прогрчки ставови и вината ја префрлија врз премиерот Груевски.


Още статии по темата »
И з п р а т и   м н е н и е

Име:
E-mail:
Мнение:
Въведи числото в дясно: verification image, type it in the box

  начало   Кои сме ние   история   контакти   връзки   МУЗИКА   история на изуството   Форум МАКЕДОНИЯ   ЕСЕИСТИКА   Литература   Нашата книжарница предлага